
Ile zarabia taksówkarz? Zarobki na działalności, koszty i opłacalność
Taksówkarz prowadzący własną działalność gospodarczą może osiągać około 8 000–15 000 zł miesięcznego przychodu, ale nie jest to kwota, którą zabiera do domu. Po odliczeniu paliwa, prowizji, eksploatacji samochodu, ZUS-u, podatków i pozostałych kosztów realny miesięczny dochód najczęściej można szacować na około 4 000–9 000 zł. W dużym mieście, przy dobrze dobranych godzinach pracy i wysokim obłożeniu kursami wynik może być wyższy. Z kolei przy drogim samochodzie, dużej liczbie pustych kilometrów albo niewielkiej liczbie zleceń może spaść znacznie poniżej tych wartości.
W zestawieniu z lipca 2026 roku dla własnej działalności taxi przychód rzędu 8–15 tys. zł oraz orientacyjny dochód 4–9 tys. zł miesięcznie. Trzeba jednak traktować te liczby jako widełki, a nie oficjalną średnią dla całej branży – na rynku taxi różnice pomiędzy kierowcami są bardzo duże.
Model finansowy
Ile zarabia taksówkarz miesięcznie?
Modelowany miesięczny przychód firmy bez VAT · miesięcznie, PLN
Założenia aktualne 12 października 2026
Szacunek
12,000PLN
przed kosztami działalności, ZUS i podatkiem; na podstawie założeń modelu
1,59× wartości dla zawodu
2,50× wartości dla zawodu
Cel zarobkowy
Ile zleceń trzeba wykonać?
Model przyjmuje średnio 40 PLN za jedno zlecenie.
Scenariusz główny: 300 zleceń × 40 PLN = 12,000 PLN przychodu. Po przyjętych kosztach, składkach i podatku zostaje około 4,939,86 PLN.
aby po modelowanych kosztach, ZUS i podatku zostało co najmniej 4,806 PLN
Sam przychód osiąga tę kwotę przy 121 zleceniach · od 1 stycznia 2026aby po modelowanych kosztach, ZUS i podatku zostało co najmniej 7,530,45 PLN
Sam przychód osiąga tę kwotę przy 189 zleceniach · marzec 2026Płaca minimalna i mediana są wynagrodzeniami pracowników brutto. Porównanie pokazuje skalę potrzebnej sprzedaży; nie oznacza prawnej ani podatkowej równoważności zarobków pracownika i przedsiębiorcy.
Najważniejsze liczby
Modelowany miesięczny przychód dla zawodu taksówkarz wynosi 12,000 PLN. Wariant od–do przyjęty w modelu wynosi 8,000–15,000 PLN miesięcznie. Dla kontekstu mediana wynagrodzeń brutto w gospodarce narodowej to 7,530,45 PLN, a minimalne wynagrodzenie brutto to 4,806 PLN. Są to dane pracownicze, więc stanowią punkt odniesienia, a nie bezpośredni odpowiednik wyniku firmy.
Pokaż dane w tabeli
| Rodzaj wartości | Modelowany przychód (PLN/miesiąc) |
|---|---|
| Dolna granica | 8,000 |
| Szacunek | 12,000 |
| Górna granica | 15,000 |
Kalkulator
Ile może zostać na rękę?
Wpisana kwota zastępuje automatyczne wyliczenie. Puste pole oznacza „oblicz automatycznie”.
- Koszty
- —
- Składki społeczne
- —
- Składka zdrowotna
- —
- Podatek
- —
Uproszczona symulacja dla stałych miesięcznych kwot i parametrów na 2026 r. Nie uwzględnia m.in. VAT, ulg, odliczeń, wspólnego rozliczenia ani rocznych korekt.
Ile zarabia taksówkarz miesięcznie?
Najprostsza odpowiedź brzmi: około 4–9 tys. zł miesięcznie po pokryciu kosztów działalności w przypadku kierowcy pracującego regularnie na własny rachunek.
Znacznie ważniejsze jest jednak to, co właściwie określamy słowem „zarobki”.
Jeżeli kierowca pokazuje w aplikacji 12 000 zł miesięcznego obrotu, nie oznacza to, że zarobił 12 000 zł. Z tej kwoty trzeba jeszcze sfinansować prowadzenie samochodu i firmy.
Przykładowo:
| Wynik działalności | Przykładowa wartość |
|---|---|
| Miesięczny przychód z kursów | 12 000 zł |
| Paliwo / energia | -2 000 zł |
| Prowizje i opłaty | -1 500 zł |
| Samochód, serwis, ubezpieczenie i pozostałe koszty | -1 500 zł |
| Składki i podatek | -2 000–2 500 zł |
| Kwota pozostająca kierowcy | ok. 4 500–5 000 zł |
To tylko modelowy przykład. Kierowca posiadający oszczędne auto na własność może mieć znacznie niższe koszty niż osoba wynajmująca samochód za kilkaset złotych tygodniowo.
Dlatego przy ocenie opłacalności pracy taxi warto zawsze zadać dwa oddzielne pytania:
Ile generuję przychodu?
oraz:
Ile pieniędzy zostaje mi po wszystkich wydatkach?
Dopiero odpowiedź na drugie pytanie pokazuje rzeczywistą opłacalność pracy.
Zarobki taksówkarza na działalności – przykładowe widełki
Branżowe zestawienia wskazują, że kierowca taxi prowadzący własną działalność może osiągać miesięczny przychód około 8 000–15 000 zł, z którego po kosztach pozostaje około 4 000–9 000 zł.
Można więc przyjąć orientacyjnie:
| Sytuacja kierowcy | Przychód miesięczny | Możliwy wynik po kosztach |
|---|---|---|
| Niewielka liczba kursów / słabszy rynek | 6 000–8 000 zł | ok. 2 500–4 500 zł |
| Regularna praca | 8 000–12 000 zł | ok. 4 000–7 000 zł |
| Dobra organizacja pracy w dużym mieście | 12 000–15 000 zł | ok. 6 000–9 000 zł |
| Bardzo intensywna praca / wyjątkowo dobre okresy | powyżej 15 000 zł | możliwe ponad 9 000 zł |
Nie należy jednak czytać tej tabeli jak cennika.
Dwie osoby osiągające dokładnie 12 000 zł przychodu mogą zakończyć miesiąc z zupełnie różnymi dochodami. Jeden kierowca może jeździć własną hybrydą na LPG, drugi wynajmowanym samochodem benzynowym. Różnica w kosztach może wynieść kilka tysięcy złotych.
Od czego zależą zarobki taksówkarza?
Największe znaczenie mają nie stawki widoczne w aplikacji, ale liczba płatnych kilometrów w stosunku do wszystkich przejechanych kilometrów oraz przychód osiągany w czasie rzeczywistej pracy.
Na zarobki wpływa przede wszystkim kilka czynników.
Miasto, w którym pracuje taksówkarz
Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto dają zwykle większą liczbę potencjalnych klientów niż mała miejscowość.
Więcej mieszkańców oznacza między innymi:
- więcej kursów biznesowych,
- większy ruch turystyczny,
- lotniska i dworce,
- większy rynek imprez i gastronomii,
- więcej nocnych przejazdów,
- większą szansę na zlecenie bez długiego oczekiwania.
Nie oznacza to automatycznie większego zysku. W dużym mieście kierowca częściej stoi również w korkach, a konkurencja pomiędzy kierowcami może być znacznie większa.
Zainspirowały Cię zarobki – to zobacz jak zostać kierowcą Bolta, poradnik gdzie opisujemy to krok po kroku.
Liczba przepracowanych godzin
To jeden z powodów, dla których informacje typu „kierowca Bolta zarabia 10 000 zł” niewiele mówią bez dodatkowego kontekstu.
10 tys. zł osiągnięte w 160 godzin pracy oznacza zupełnie inną sytuację niż ta sama kwota osiągnięta po spędzeniu za kierownicą 250 godzin.
Przy porównywaniu zarobków warto więc obliczać:
dochód miesięczny ÷ liczba rzeczywiście przepracowanych godzin = realny dochód na godzinę.
Jeżeli kierowcy po wszystkich kosztach zostaje 6 000 zł, a w ciągu miesiąca przepracował 200 godzin, jego rzeczywisty wynik to około:
30 zł za godzinę.
Dopiero taki wskaźnik pozwala sensownie porównać taxi z etatem albo inną działalnością.
Godziny pracy
Nie każda godzina spędzona za kierownicą jest tak samo wartościowa.
Najwięcej zleceń może pojawiać się między innymi:
- podczas porannego i popołudniowego szczytu,
- w piątkowe i sobotnie wieczory,
- podczas koncertów i wydarzeń,
- przy złej pogodzie,
- w okolicach lotnisk i dworców,
- w okresach zwiększonego ruchu turystycznego.
Kierowca pracujący wtedy, kiedy zapotrzebowanie jest największe, może osiągnąć podobny przychód w krótszym czasie niż osoba jeżdżąca przede wszystkim w słabszych godzinach.
Puste przebiegi
To jeden z najbardziej niedocenianych kosztów taxi.
Kierowca nie zarabia wyłącznie podczas jazdy z klientem. Musi również:
- dojechać po pasażera,
- wrócić z miejsca, w którym trudno znaleźć kolejny kurs,
- przemieścić się do bardziej atrakcyjnej części miasta,
- czasami czekać na następne zlecenie.
Samochód zużywa wtedy paliwo, opony i podzespoły, ale nie generuje przychodu.
Dlatego bardziej dochodowy może być kierowca osiągający 60 zł przychodu na godzinę przy bardzo małej liczbie pustych kilometrów niż kierowca, który chwilowo osiąga 75 zł, lecz dużą część dnia spędza na bezproduktywnych przejazdach.
Ile kosztuje prowadzenie taxi?
Przychód jest stosunkowo łatwy do sprawdzenia. Znacznie trudniej prawidłowo policzyć wszystkie koszty.
Do najważniejszych należą:
- paliwo lub energia,
- prowizje aplikacji lub korporacji,
- rata leasingu albo wynajem samochodu,
- amortyzacja własnego auta,
- ubezpieczenie,
- serwis,
- opony,
- płyny i części eksploatacyjne,
- myjnia,
- księgowość,
- składki ZUS,
- składka zdrowotna,
- podatek,
- telefon i internet,
- wyposażenie wymagane do wykonywania przewozów.
Część kierowców popełnia błąd polegający na odejmowaniu od przychodu wyłącznie kosztu paliwa.
Jeżeli samochód jest własnością kierowcy, jego zużycie również ma swoją cenę.
Auto wykorzystywane intensywnie jako taxi może rocznie przejechać wielokrotnie więcej kilometrów niż przeciętny samochód prywatny. Szybciej zużywają się opony, hamulce, zawieszenie czy elementy wnętrza, a samochód traci wartość.
Koszt paliwa a zarobki taksówkarza
Paliwo jest jednym z kosztów, które najbardziej bezpośrednio wpływają na rentowność taxi.
Przykład:
Kierowca wykonuje miesięcznie 5 000 km.
Samochód zużywa średnio 8 litrów benzyny na 100 km.
W ciągu miesiąca potrzebuje więc:
5 000 × 8 / 100 = 400 litrów paliwa.
Jeżeli litr kosztowałby przykładowo 6 zł, sam koszt benzyny wyniósłby:
400 × 6 zł = 2 400 zł miesięcznie.
Zmiana samochodu na model zużywający 6 l/100 km obniżyłaby zużycie do 300 litrów.
Przy tej samej przykładowej cenie paliwa oznaczałoby to:
300 × 6 zł = 1 800 zł.
Różnica wynosi 600 zł miesięcznie, czyli 7 200 zł w skali roku.
Dlatego rodzaj napędu i spalanie samochodu mają w taxi znacznie większe znaczenie niż w przypadku auta przejeżdżającego kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie.
Benzyna, LPG, hybryda czy samochód elektryczny?
Nie istnieje jeden napęd, który zawsze będzie najbardziej opłacalny.
Trzeba porównać:
- koszt przejechania 100 km,
- cenę zakupu samochodu,
- przewidywaną utratę wartości,
- koszty serwisowania,
- awaryjność,
- koszt finansowania,
- możliwość taniego ładowania w przypadku auta elektrycznego,
- czas tracony na tankowanie lub ładowanie.
W taxi najważniejszy nie jest więc sam koszt paliwa, ale łączny koszt przejechania kilometra.
Ile wynosi ZUS taksówkarza prowadzącego działalność?
Tu szczególnie łatwo trafić na nieaktualne informacje.
W 2026 roku przedsiębiorca niekorzystający z preferencji opłaca minimalne składki społeczne w wysokości 1 926,76 zł miesięcznie wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Bez dobrowolnej składki chorobowej jest to 1 788,29 zł.
To jednak nie wszystko.
Dochodzi jeszcze składka zdrowotna, której wysokość zależy między innymi od sposobu opodatkowania oraz osiąganych wyników.
Przykładowo dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem w 2026 roku miesięczna składka zdrowotna wynosi:
- 498,35 zł przy rocznych przychodach do 60 tys. zł,
- 830,58 zł przy przychodach powyżej 60 tys. zł i do 300 tys. zł,
- 1 495,04 zł po przekroczeniu 300 tys. zł przychodu.
Przy typowym dla pełnoetatowego kierowcy przychodzie rzędu 8–15 tys. zł miesięcznie granica 60 tys. zł przychodu rocznego może zostać przekroczona stosunkowo szybko.
Dlatego określenie „ZUS około 1 800 zł” nie przedstawia pełnego kosztu przedsiębiorcy w 2026 roku.
A co z ulgami?
Początkujący przedsiębiorca może w określonych warunkach korzystać z ulg.
W 2026 roku minimalne preferencyjne składki społeczne wynoszą 456,18 zł miesięcznie wraz z dobrowolnym chorobowym. Ulga na start pozwala natomiast przez pierwszych sześć miesięcy nie opłacać ubezpieczeń społecznych, jeśli przedsiębiorca spełnia wymagane warunki. Składka zdrowotna pozostaje odrębnym obciążeniem.
To powoduje, że dwóch kierowców generujących dokładnie taki sam przychód może mieć zupełnie inny wynik netto.
Jak obliczyć, ile naprawdę zarabia taksówkarz?
Najlepiej nie zaczynać od podatku, lecz od całej ekonomii jednego miesiąca.
Można zastosować prosty schemat:
Przychód z kursów
– prowizje
– paliwo lub ładowanie
– koszt samochodu
– serwis i eksploatacja
– ubezpieczenie
– pozostałe koszty działalności
– ZUS i składka zdrowotna
– podatek
= pieniądze pozostające przedsiębiorcy
Przykład: taksówkarz z przychodem 12 000 zł
Załóżmy orientacyjnie:
| Pozycja | Kwota |
|---|---|
| Przychód | 12 000 zł |
| Paliwo | -2 000 zł |
| Prowizje i opłaty | -1 200 zł |
| Samochód i eksploatacja | -1 100 zł |
| Ubezpieczenie, telefon, księgowość itd. | -500 zł |
| ZUS, zdrowotna i podatek | -2 200 zł |
| Pozostaje | ok. 5 000 zł |
To nie jest uniwersalna kalkulacja podatkowa, lecz przykład pokazujący mechanizm.
W praktyce wynik może wynosić zarówno 4 tys., jak i 7 tys. zł przy podobnym obrocie, w zależności od kosztu samochodu, spalania, prowizji oraz sytuacji podatkowej kierowcy.
Czy taksówkarz może wrzucić paliwo i samochód w koszty?
Może mieć taką możliwość, ale zależy to od sposobu rozliczenia działalności i wykorzystania samochodu.
Przy opodatkowaniu, w którym ustala się koszty uzyskania przychodów, z działalnością taxi mogą być związane między innymi wydatki na:
- paliwo,
- serwis i naprawy,
- opony,
- leasing,
- ubezpieczenie,
- wyposażenie samochodu,
- telefon używany do obsługi zleceń,
- księgowość,
- opłaty związane z działalnością.
Nie oznacza to jednak, że każdy wydatek można zawsze odjąć od podatku w pełnej wysokości. Zasady dotyczące samochodów, VAT-u i kosztów podatkowych zależą od sposobu użytkowania pojazdu oraz sytuacji przedsiębiorcy.
A co przy ryczałcie?
Przy ryczałcie podatek jest liczony od przychodu, a nie od dochodu pomniejszonego o typowe koszty uzyskania przychodu.
To bardzo ważne w taxi, ponieważ działalność ta może generować duże wydatki na samochód i paliwo.
Stawka ryczałtu zależy od rodzaju wykonywanej działalności i jej prawidłowej klasyfikacji. Ministerstwo Finansów wskazuje m.in. stawkę 8,5% dla działalności usługowej, dla której przepisy nie przewidują innej stawki. Przed wyborem sposobu opodatkowania przewozu osób warto jednak ustalić właściwą stawkę dla konkretnego zakresu usług z księgowym lub doradcą podatkowym.
Przy wysokich kosztach działalności najniższa procentowo stawka podatku nie musi automatycznie oznaczać najbardziej opłacalnej formy rozliczenia.
Ile zarabia taksówkarz w Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach?
Potencjał przychodowy jest zazwyczaj największy w największych aglomeracjach.
Orientacyjnie można przyjąć:
| Rynek | Potencjalny miesięczny przychód | Orientacyjny wynik po kosztach |
|---|---|---|
| Warszawa, Kraków | 11 000–15 000 zł i więcej | ok. 5 500–9 000+ zł |
| Wrocław, Poznań, Trójmiasto | 9 500–13 000 zł | ok. 5 000–8 000 zł |
| Pozostałe duże miasta | 8 000–11 000 zł | ok. 4 000–6 500 zł |
| Mniejsze miejscowości | 6 000–9 000 zł | ok. 2 500–5 000 zł |
Są to jedynie orientacyjne przedziały, a nie oficjalne stawki.
Źródło branżowe MB Partner zwraca uwagę właśnie na lokalizację, liczbę godzin, godziny wykonywania kursów, model współpracy oraz koszty jako najważniejsze czynniki różnicujące zarobki taksówkarzy.
Dlaczego Warszawa daje większy potencjał?
Nie tylko dlatego, że kursy mogą być droższe.
Liczy się przede wszystkim możliwość zachowania ciągłości zleceń.
Kierowca kończący jeden kurs i po kilku minutach otrzymujący kolejny znacznie efektywniej wykorzystuje godzinę pracy niż osoba czekająca między zleceniami po 20–30 minut.
Właśnie dlatego liczba kursów i ograniczenie pustych przebiegów bywają ważniejsze niż cena pojedynczego przejazdu.
Uber, Bolt i Free Now – ile może zarobić kierowca aplikacji?
Przy pracy przez aplikacje należy szczególnie uważać na określenie „zarobek”.
Kwota pokazana przez aplikację może być kwotą przed częścią kosztów ponoszonych przez kierowcę.
Trzeba sprawdzić przede wszystkim:
- ile wyniósł obrót z przejazdów,
- jakie prowizje zostały potrącone,
- ile kosztowało paliwo,
- ile kilometrów przejechał samochód,
- ile kosztował samochód lub jego wynajem,
- jakie były pozostałe wydatki,
- ile godzin faktycznie zajęła praca.
Dopiero wtedy wiadomo, czy dany tydzień był naprawdę dobry.
Korzystanie z kilku źródeł zleceń może skracać czas oczekiwania pomiędzy kursami. MB Partner wskazuje właśnie możliwość pracy w kilku aplikacjach jako jeden ze sposobów zwiększenia wykorzystania czasu kierowcy. Jest to jednak źródło związane z branżą partnerską, więc opisane przez nie korzyści warto traktować jako perspektywę uczestnika rynku, a nie niezależne badanie naukowe.
Taksówkarz na działalności czy praca dla kogoś?
Własna działalność daje większą kontrolę nad tym, jak pracuje kierowca, ale oznacza też przejęcie wszystkich kosztów i ryzyka.
Własna działalność
Kierowca odpowiada za:
- samochód,
- paliwo,
- podatki,
- ZUS,
- księgowość,
- ubezpieczenie,
- formalności,
- serwis,
- pozyskanie zleceń.
W zamian może sam organizować godziny pracy i budować własną bazę klientów.
Praca przez firmę lub partnera
Część formalności może przejąć firma albo partner flotowy. Zwykle oznacza to jednak określone opłaty lub inny sposób podziału przychodu.
Aktualne oferty pracy również pokazują, jak duże jest zróżnicowanie rynku. W październiku 2026 roku w serwisie Pracuj.pl można było znaleźć ogłoszenia dla kierowców taxi z podawanym wynagrodzeniem 2–8 tys. zł brutto miesięcznie. Tak szeroki przedział pokazuje, że bez informacji o liczbie godzin, modelu współpracy i kosztach sama kwota z ogłoszenia niewiele mówi o realnych zarobkach kierowcy.
Nie ma więc prostej zasady, że działalność zawsze daje więcej pieniędzy.
Może dawać większy dochód, ale przedsiębiorca bierze na siebie jednocześnie większą część kosztów oraz ryzyka.
Ile zarabia taksówkarz na godzinę?
Najbardziej miarodajny jest dochód po kosztach podzielony przez czas pracy, a nie przychód generowany przez aplikację.
Przykład:
Taksówkarz osiąga:
- 12 000 zł miesięcznego przychodu,
- 6 000 zł kosztów, składek i podatków,
- 6 000 zł pozostającego dochodu,
- pracuje 200 godzin.
6 000 / 200 = 30 zł za godzinę.
Drugi kierowca osiąga 5 500 zł dochodu, ale pracuje jedynie 160 godzin:
5 500 / 160 = 34,38 zł za godzinę.
Mimo niższego miesięcznego wyniku jego godzina pracy jest więcej warta.
To jeden z najlepszych sposobów oceniania, czy taxi rzeczywiście się opłaca.
Czy prowadzenie taxi na działalności się opłaca?
Może się opłacać, jeżeli kierowca potrafi osiągnąć odpowiednio wysoki przychód w stosunku do liczby godzin pracy i kosztów samochodu.
Szczególnie istotne są:
- niski koszt kilometra,
- mała liczba pustych przejazdów,
- praca w okresach wysokiego popytu,
- rozsądny koszt samochodu,
- odpowiednia forma opodatkowania,
- kontrolowanie kosztów napraw,
- regularna analiza dochodu na godzinę.
Znacznie gorzej wygląda sytuacja kierowcy, który ma wysoki miesięczny obrót, ale jednocześnie:
- wynajmuje drogi samochód,
- dużo wydaje na paliwo,
- płaci wysokie prowizje,
- jeździ w słabych godzinach,
- wykonuje dużo pustych kilometrów,
- pracuje 250–300 godzin miesięcznie.
Na papierze może generować imponujący obrót, ale ekonomicznie taka praca nie musi być atrakcyjna.
Kiedy taxi zaczyna być naprawdę opłacalne?
Nie istnieje jedna granica przychodu dla wszystkich kierowców.
Każdy może jednak wyznaczyć własny próg opłacalności.
Załóżmy, że miesięczne koszty kierowcy wynoszą:
- 2 000 zł paliwo,
- 1 500 zł samochód i jego eksploatacja,
- 1 000 zł prowizje,
- 2 000 zł składki, podatki i pozostałe zobowiązania.
Łącznie: 6 500 zł.
Jeśli kierowca chce, aby po wszystkich kosztach zostało mu minimum 6 000 zł, musi wypracować około:
6 500 zł kosztów + 6 000 zł oczekiwanego dochodu = 12 500 zł przychodu.
Dopiero od tego miejsca można zastanawiać się, ile godzin i kursów potrzeba do osiągnięcia celu.
Jak zwiększyć zarobki taksówkarza bez pracy po kilkanaście godzin dziennie?
Największe możliwości poprawy rentowności nie zawsze wynikają z wydłużania czasu pracy.
Często więcej daje poprawa efektywności.
Licz dochód z godziny, a nie tylko dzienny utarg
Jeżeli między 11:00 a 14:00 regularnie osiągasz bardzo słaby wynik, być może lepiej przeznaczyć ten czas na przerwę i wrócić na popołudniowy szczyt.
Kontroluj koszt przejechanego kilometra
Wlicz nie tylko paliwo, lecz także:
- serwis,
- opony,
- ubezpieczenie,
- utratę wartości auta,
- finansowanie samochodu.
Dopiero wtedy można porównywać dwa samochody używane w taxi.
Ograniczaj puste przebiegi
Każdy kilometr bez pasażera kosztuje.
Znajomość miasta, lokalnych godzin szczytu i miejsc generujących zlecenia może mieć bezpośrednie przełożenie na dochód.
Nie oceniaj dnia na podstawie obrotu
Dzień z utargiem 600 zł może być słabszy od dnia z utargiem 500 zł, jeśli w pierwszym przypadku kierowca przejechał 400 km i pracował 12 godzin, a w drugim 220 km i 8 godzin.
Warto zapisywać:
- utarg,
- godziny pracy,
- liczbę kilometrów,
- paliwo,
- prowizje.
Po kilku tygodniach można zobaczyć, które dni i godziny rzeczywiście zarabiają.
Ile trzeba jeździć, żeby zarobić 8 000 zł na rękę?
Załóżmy, że kierowca chce, aby po całym miesiącu zostało mu około 8 tys. zł.
Jeśli jego wszystkie koszty wynoszą łącznie około 6 tys. zł, potrzebuje około:
14 000 zł miesięcznego przychodu.
Przy 22 dniach pracy oznacza to średnio:
14 000 / 22 = około 636 zł przychodu dziennie.
Jeżeli kierowca pracuje 9 godzin dziennie:
636 / 9 = około 71 zł przychodu na godzinę.
To już pokazuje, dlaczego 8 tys. zł „na rękę” nie jest wynikiem automatycznym.
Trzeba utrzymywać stosunkowo wysoki przychód godzinowy przez większość miesiąca albo pracować więcej godzin.
Czy da się zarobić 10 000 zł miesięcznie jako taksówkarz?
Tak, jest to możliwe, ale 10 tys. zł dochodu po wszystkich kosztach należy odróżnić od 10 tys. zł przychodu z przejazdów.
10 tys. zł obrotu może przy wysokich kosztach oznaczać zaledwie kilka tysięcy złotych pozostających kierowcy.
Aby rzeczywiście zostało 10 tys. zł, kierowca przy kosztach wynoszących przykładowo 6–7 tys. zł potrzebowałby około 16–17 tys. zł miesięcznego przychodu.
Taki wynik jest możliwy przede wszystkim przy:
- dużej liczbie godzin,
- bardzo dobrym rynku,
- wysokim przychodzie godzinowym,
- niedrogim w eksploatacji samochodzie,
- dobrej organizacji pracy.
Nie powinno się jednak przedstawiać 10 tys. zł miesięcznego dochodu jako typowego wyniku każdego taksówkarza.
Najczęstszy błąd: „zarobiłem 12 tysięcy”
W przypadku działalności gospodarczej słowo „zarobiłem” może oznaczać trzy zupełnie różne rzeczy.
Przychód:
12 000 zł wpłynęło od klientów.
Dochód firmy:
po odjęciu kosztów zostało np. 7 000 zł.
Pieniądze pozostające przedsiębiorcy:
po uwzględnieniu składek i podatków zostało np. 5 000–6 000 zł.
Jeżeli ktoś mówi, że „na Uberze można zarobić 12 tys. miesięcznie”, pierwszym pytaniem powinno być więc:
12 tys. przychodu czy 12 tys. po wszystkich kosztach?
Różnica jest ogromna.
Ile zarabia taksówkarz – podsumowanie
Taksówkarz prowadzący własną działalność może osiągać około 8–15 tys. zł miesięcznego przychodu, a po pokryciu kosztów prowadzenia taxi realnie może pozostawać mu około 4–9 tys. zł miesięcznie. Takie widełki są zgodne z aktualnym zestawieniem branżowym MB Partner z 2026 roku.
Nie jest to jednak pensja gwarantowana.
Na ostateczny wynik największy wpływ mają:
- miasto,
- liczba godzin,
- pory wykonywania kursów,
- liczba pustych kilometrów,
- spalanie samochodu,
- koszt auta,
- prowizje,
- ZUS i podatki.
Najlepszym sposobem oceny opłacalności taxi jest policzenie nie samego miesięcznego obrotu, ale kwoty pozostającej po wszystkich kosztach oraz rzeczywistego dochodu z jednej godziny pracy.
Jeżeli kierowca generuje 12–14 tys. zł przychodu, lecz musi pracować 250 godzin i ponosi bardzo wysokie koszty samochodu, jego sytuacja może być gorsza niż kierowcy osiągającego 10 tys. zł przychodu przy dużo niższych kosztach i krótszym czasie pracy.
Dlatego pytając „ile zarabia taksówkarz?”, warto patrzeć nie na to, ile pieniędzy pokazuje aplikacja, ale na to, ile z każdej zarobionej złotówki rzeczywiście zostaje kierowcy.
Opublikowano: